במרכז העניינים: אלה בעלי התפקידים החשובים באתרי הבנייה

A problem was detected in the following Form. Submitting it could result in errors. Please contact the site administrator.
תוכן עניינים

כמו בכל פרויקט אחר, גם בתחום הבנייה יש את הדמויות המקצועיות שנמצאות במרכז העניינים, שתפקידן להניע את הפרויקט, לשמור על הבטיחות ולמעשה לגרום לכל הדבר הזה לנוע ולנגן עד לצליחת המשימה בשלום.

אז מה תפקידם של מפקח העבודה, הממונה על הבטיחות, מנהל העבודה ומנהל הפרויקט? קבלו אותם.

מפקח עבודה

תפקידו של מפקח העבודה הוא לבדוק את סדרי העבודה באתר הבנייה, את סידורי הבטיחות, את המתקנים באתר, המכשירים, המכונות ואת תהליכי העבודה באתר. בנוסף, במקרים של תאונות עבודה עליו לפתוח בבירור ולתחקר את סיבות ונסיבות האירוע.

כמו כן, הוא רשאי להורות למעסיק באתר לערוך בדיקות של כל מוצר או חומר גולמי ולמסור את תוצאות הבדיקה תוך זמן מוגדר שהמפקח הגדיר.

ממונה בטיחות

ממונה בטיחות בעבודה היא הדמות המקצועית הכי חשובה באתר הבנייה ותפקידה להחזיק באחריות על תחום הבטיחות באתר. על ממונה הבטיחות להיות אחראי בפועל על ציוד הבטיחות באתר ולצמצם כמה שיותר את הסיכוי לתאונות עבודה באתר.

בנוסף, תפקידו של הממונה על הבטיחות להיות אחראי על הדרכות רלוונטיות לעובדים בתחומים השונים, בין השאר עבודה בגובה, בטיחות באש, חשמל ועוד.

להדרכות הללו יש תפקיד מכריע בכל הקשור לשמירה על בטיחות העובדים ובפן העיוני והחינוכי הן למעשה הכלי המרכזי למניעת תאונות באתרי הבנייה.

מנהל עבודה

מנהל עבודה הוא מי שסיים קורס מנהלי עבודה וקיבל אישור מטעם האגף להכשרה ולפיתוח כוח אדם במשרד העבודה והרווחה. בנוסף, הוא יכול להיות מהנדס או הנדסאי שצבר ניסיון של שנתיים לפחות בתחום הבנייה.

תפקידו של מנהל העבודה הוא למלא אחר הוראות תקנות הבטיחות  ולהבטיח את בטיחות העובדים במהלך עבודתם באתר הבנייה. בנוסף, באחריותו לעמוד על כך שכל עבודה שתבוצע באתר תהיה בהתאם להוראות הבטיחות. לדוגמא, עליו לוודא שפיגומים נבנו ונקשרו כראוי ושעבודות בגובה מתבצעות על פי החוק והתקן.

חשוב לציין – מנהל העבודה נושא באחריות פלילית בכל הקשור לבטיחות באתר הבניה ובאחריותו לצאת בתוצאות ואף לעמוד לדין פלילי בכל מקרה של חריגה מההוראות.

מנהל פרויקט

מנהל הפרויקט הוא למעשה יד ימינו של היזם עצמו ומשמש כזרוע המקצועית שלו. תפקידו בשלב הבנייה הוא לנהל את תחום הרכש, לנהל את צוות הפיקוח, את תכנית השליטה והבקרה בפרויקט, לנהל את צוות הקבלנים ולבחון את התקציב ברמה שוטפת.

למנהל הפרויקט חשיבות מערכת בענף הבנייה וברוב המקרים מדובר בדמות מקצועית בעל ידע הנדסי וכמובן ניסיון של שנים בתחום.

באופן כללי ועל רגל אחת, אלה הפונקציות המרכזיות שמנהלות את תהליך הבנייה בפרויקט. כמובן שכל פרויקט מתחיל בתכנון של אדריכל ומסתיים במעצבים שדואגים לטאץ' האחרון, אך בכל הקשור לעשייה הפיזית בשטח, מדובר באנשי מקצוע שפשוט לא ניתן להפחית בחשיבותם.

לפרטים: https://ilanzada.co.il/

ישראל גרוסמן
ישראל גרוסמן

מהנדס בניין עם ניסיון של יותר מ-20 שנה בענף הבנייה. הוא בעל תואר ראשון בהנדסה אזרחית ותואר שני בניהול פרויקטים. ישראל עבד על מגוון פרויקטים ברחבי הארץ, כולל בניית בניינים, כבישים וגשרים.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
A problem was detected in the following Form. Submitting it could result in errors. Please contact the site administrator.