כל מה שצריך לדעת על לימודי מנהל עבודה

A problem was detected in the following Form. Submitting it could result in errors. Please contact the site administrator.
תוכן עניינים

אם אתם מחפשים מקצוע יציב, מבוקש, דינמי ומאתגר, שיעניק לכם גם סיפוק מקצועי רב מאוד וגם מסלול קריירה אטרקטיבי עם שכר נאה בצדו, לימודי מנהל עבודה יכולים להתאים לכם מאוד. אבל לפני שתתיישבו על ספסל הלימודים, אולי כדאי להכיר תחילה את המקצוע, להבין מה הוא בדיוק תפקידו של מנהל עבודה, מי יכול להפוך למנהל עבודה, מהו התהליך שיש לעבור בכדי לקבל את ההסמכה הנדרשת לתחילת עבודה במקצוע ועל כל הפרטים הללו מספרים לכם בשורות הבאות, המומחים של המרכז ללימודי בניין, המציע לימודי מנהל עבודה בפיקוח משרד הכלכלה על פי חוק.

אז לפני הכל, מה זה מנהל עבודה ומה הוא עושה?

ובכן, בכל פרויקט בנייה, לא משנה אם מדובר בבניית מחלף, גורד שחקים או בית פרטי, חייב להיות מנהל עבודה או קבלן מפתח שאחראי למעשה על ניהול הפרויקט, בעיקר בהיבט הלוגיסטי, המקצועי והבטיחותי. מנהל עבודה הוא למעשה נציג היזם/ הקבלן/ הלקוח בפרויקט והוא שאחראי על ניהול הפרויקט לרבות גיוס אנשי מקצוע, התנהלות מולם, תיאום ביניהם, הזמנת חומרי גלם, פיקוח על הנעשה באתר הבניה, הבטחת העמידה בתקנות הבטיחות הרלוונטיות ובסך הכל, ניהול כולל של הנעשה בשטח, באתר הבניה עצמו. בהיבט זה, יש להבדיל בין מנהל פרויקט ובין מנהל עבודה, שכן מנהל פרויקט הוא האחראי העליון לניהול הפרויקט ומנהל אותו לאו דווקא מהשטח עצמו, לרבות ניהול תקציבים, לוחות זמנים, ניהול הקשר עם הלקוח/ יזם בעוד מנהל העבודה הוא האחראי על ניהול תהליכי העבודה בשטח. לימודי מנהל עבודה הם לימודים המיועדים להעניק לסטודנטים את כל היכולות המקצועיות שלהן הם זקוקים בכדי לבצע את התפקיד בצורה יעילה ומקצועית, על כל האחריות הרבה הכרוכה בו.

ראו גם: לימודי מנהל פרויקטים בבניה

מי יכול להיות מנהל עבודה?

הנושא של הסמכת מנהלי עבודה בענף הבניין הוא נושא שנמצא בפיקוח משרד העבודה והרווחה, ומתנהל על פי הנוהל להכשרת מנהלי עבודה ועל פי תקנות הבטיחות בבניה. ככלל, ישנם כמה מסלולים שדרכם ניתן להיכנס למסגרת לימודי מנהל עבודה ואלו משלבים ביניהם השכלה קודמת בתחום הבניין ו/או ניסיון קודם בתחום הבניין. כך למשל, אם אתם מהנדסי בניין, הנדסאי בניין או טכנאים אזרחיים תוכלו להשתלב במסגרת לימודי מנהל עבודה לאחר צבירת שנתיים ניסיון בענף הבניין. אם אין לכם השכלה קודמת כזאת, יהיה עליכם להציג ניסיון של 5 שנים בעבודה עם קבלן שלד. ישנם מסלולים נוספים, לרבות לימודים קודמים בתחום הבטיחות ועבודה בגובה ואת כולם תוכלו למצוא באתר האינטרנט של משרד העבודה והרווחה.

כלים של עובד בניין

אבל אלו הם רק תנאי הקבלה ללימודים. הלימודים עצמם צפויים להימשך בדרך כלל כשנה ולכלול כ-500 שעות לימוד אקדמיות, במסגרתן תלמדו נושאים כמו מלאכת הבניה, תורת הבניה, חומרי בניין, ציוד בנייה, קריאת מפות טופוגרפיות, תכניות, דו"חות מדידה, ניהול עובדים וכוח אדם, דיני עבודה, בטיחות בענף הבניין ועבודה בגובה ועוד. לאחר השלמת הלימודים יהיה עליכם לעשות עוד צעד אחד קטן לפני שתוכלו להשתלב במקצוע, והצעד הזה הוא מעבר תהליך הסמכה מטעם משרד העבודה. המדובר בתהליך בירוקרטי בלבד, שבו גם בוחנים את העמידה שלכם בקריטריונים שלכם לרבות מעבר של מבחני ההסמכה במסגרת לימודי מנהל עבודה. רק לאחר שתקבלו את ההסמכה המיוחלת, תוכלו להשתלב במקצוע כשהמעסיקים הפוטנציאליים שלכם הם יזמי נדל"ן, חברות בניה, קבלנים מובילים ואפילו לקוחות פרטיים הבונים את ביתם במסגרת מודל בנה ביתך.

היכן מתקיימים לימודי מנהל עבודה?

לימודי מנהל עבודה הם לימודים המוצעים כיום על ידי מספר מכללות ומוסדות לימוד בענף הבניין. מכללות אלה מציעות מסלולים שונים של לימודי מקצועות הבניה לרבות מסלול רב שנתי ללימודי הנדסת בניין וכן מסלולים של לימודי תעודה תקופתיים כדוגמת לימודי מנהל עבודה. לימודים אלה מפוקחים על ידי משרד הכלכלה שמשתתף גם בוועדות הקבלה של המועמדים ללימודים בשלב הקבלה וכן מעניק אישורים והסמכות למוסדות הלימוד השונים לצורך הצעת לימודי מנהל עבודה. המרכז ללימודי בניין הוא מוסד לימודים מוביל ומוכר הפועל בהסמכה ופיקוח מלאים של משרד הכלכלה ובשיתוף פעולה מלא עם משרד העבודה והרווחה, ומציע מסלול לימודים להכשרה במקצוע מנהל עבודה. בוגרי המרכז זוכים בדרך כלל ליחס מועדף בתהליכי גיוס ומיון וזאת לאור הרקורד המוצלח של מנהלי עבודה מקצועיים ואיכותיים שמסיימים את לימודיהם במרכז ומשתלבים בפרויקטי הבניה הגדולים והמובילים בישראל, כמו גם בפרויקטים בוטיק ונישה על פי בחירתם.

כמה מרוויח מנהל עבודה?

מנהל עבודה, ואולי לא הדגשנו את זה מספיק עד כה, הוא מקצוע שמגלם בתוכו אחריות רבה, עבודה דינמית יומיומית מול שורה ארוכה של גורמים ודורש ערנות מלאה בכל הקשור להתנהלות הפרויקט והבטיחות בו. כידוע, פרויקטים בענף הבניין הם פרויקטים שמערבים בתוכם כסף גדול, הרבה מאוד רגולציה, סיכונים רבים ומגוונים ולא מעט כוח אדם מקצועי ולא מקצועי. את כל אלה אמור למעשה לנהל מנהל העבודה בפרויקט ולשם כך נדרשת לא מעט אחריות וגם לא מעט יכולות אישיות ומקצועיות, בנוסף להכשרה המקצועית אותה רכש מנהל העבודה. וכידוע, כמידת האחריות גם גובה השכר, ואכן מנהלי עבודה זוכים היום לשכר חודשי חמש ספרתי שנע בממוצע סביב ה-14,000 שקלים בחודש. ישנם, מן הסתם, מנהלי עבודה מובילים ומבוקשים שמרוויחים הרבה מעבר לכך ומנהלים פרויקטים גדולים בתקציבי שיא. לאחר השלמת לימודי מנהל עבודה, כל האפשרויות למעשה נפתחות בפניכם והמידה בה תוכלו להתקדם במקצוע ולהפוך לאנשי מקצוע מבוקשים שמרוויחים מצוין, תלויה למעשה רק בכם, אבל מקצוע יציב, רווחי ומאתגר כבר מובטח לכם בכיס.

 

האם זה חשוב באיזו מכללה לומדים את המקצוע?

ובכן, כפי שאמרנו קודם לכן, לימודי מנהל עבודה הם לימודים המוצעים על ידי כמה וכמה מוסדות לימוד ברחבי הארץ. חלק ממוסדות הלימוד הללו הם למעשה סניפים של רשתות ארציות, אך חלקם הם מוסדות מקומיים בלבד. המשמעות היא שאחד הפרמטרים המרכזיים שיקבעו היכן תלמדו את המקצוע הוא הגאוגרפיה שלכם ביחס למוסד הלימוד הקרוב ביותר. מן הסתם, אתם לא תצטרכו למסגרת של לימודי מנהל עבודה בחיפה אם אתם מתגוררים בירושלים ולא תצטרפו למסגרת כזאת באילת, אם אתם גרים בתל אביב. אז תחילה, כדאי להכיר את מוסדות הלימוד שנמצאים בקרבה גאוגרפית אליכם ולבדוק מה הן האפשרויות העומדות בפניכם בהיבט זה.

ואחרי שאמרנו את זה, מוסדות הלימוד בתחום של לימודי מנהל עבודה בהחלט זוכים לדירוגים שונים בעיני התעשייה, כשישנם מוסדות לימוד שזוכים למוניטין טוב יותר ולכן גם בוגריהם זוכים ליחס מועדף בתהליכי גיוס ומיון, בעוד מוסדות אחרים הם יותר עלומי שם. בהיבט זה, המרכז ללימודי בניין נחשב לאחד ממוסדות הלימוד המובילים במקצועות הבניין ואכן השלמת לימודי מנהל עבודה במרכז תאפשר לכם גישה טובה וקלה יותר ליזמים והקבלנים המובילים בארץ.

בבחירת מוסד הלימוד, חשוב לוודא שמדובר במוסד לימוד מוכר שמפוקח על ידי משרד הכלכלה וקיבל את כל האישורים ללימוד המקצוע. השלמת הלימודים במקצוע שאינו מוכר, כאילו לא התקיימה מעולם ואת זה אתם לא רוצים שיקרה לכם בשום פנים ואופן. מחיר, מוניטין, גאוגרפיה והכרה מקצועית – אלה הם הכללים שצריכים להנחות אתכם בבחירת מוסד לימוד למסגרת לימודי מנהל עבודה.

ישראל גרוסמן
ישראל גרוסמן

מהנדס בניין עם ניסיון של יותר מ-20 שנה בענף הבנייה. הוא בעל תואר ראשון בהנדסה אזרחית ותואר שני בניהול פרויקטים. ישראל עבד על מגוון פרויקטים ברחבי הארץ, כולל בניית בניינים, כבישים וגשרים.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
A problem was detected in the following Form. Submitting it could result in errors. Please contact the site administrator.