קורס מנהל עבודה בבניין להנדסאים

A problem was detected in the following Form. Submitting it could result in errors. Please contact the site administrator.
תוכן עניינים

אחד המאפיינים הקלאסיים של ענף הבניין הוא שמדובר בענף עם הירארכיה שטוחה, שבו מעורבים בכל פרויקט שורה ארוכה של אנשי מקצוע, וכולם עובדים זה לצד זה, כל אחד בתפקידו ובתחום אחריותו. יחד עם זאת, אחד התפקידים היותר מאתגרים, דינמיים ומרכזיים בכל פרויקט בניה הוא התפקיד של מנהל העבודה ולא לחינם נושאים רבים בענף הבניין את עיניהם לתפקיד זה ובכלל זה הנדסאים ואפילו מהנדסי בניין. בין כלל מסלולי ההכשרה של מנהלי עבודה בענף הבניין אפשר למצוא גם קורס מנהל עבודה בבניין להנדסאים ובשורות הבאות מסבירים לכם המומחים של המרכז ללימודי בניין את כל מה שאתם צריכים לדעת סביב קורס ספציפי זה.

למה נדרש קורס מנהל עבודה?

קורס מנהל עבודה הוא קורס מקצועי שאורך כשנה אחת בהיקף לימודים של כ-500 שעות לימוד. הקורס מיועד להעניק למשתתפים את כל מעגלי הידע המקצועי והיכולות הנדרשות על מנת לתפקד כמנהלי עבודה בפרויקטים בענף הבניין. בין הנושאים הנלמדים בקורס אפשר למצוא את תורת הבניה, מלאכת הבניה, ציוד בנייה, חומרי בניין, יציבות מבנים, בטיחות בעבודת הבניין, בטיחות עבודה בגובה, קריאת תכניות בנייה, קריאת מפות טופוגרפיות, קריאת דו"חות מדידה, ניהול אתר בניה, ניהול הביצוע, ניהול כוח אדם ועובדים ועוד. הקורס ניתן במסלול מלא או במסלול מקוצר. המסלול המקוצר מיועד לקבלני בניין והקורס המלא לכל יתר המבקשים לעבור הכשרה מקצועית בנושא.
ראו גם: מדריך הוצאת רישיון לקבלן כוח אדם

קורס מנהל עבודה בבניין להנדסאים, כמו יתר הקורסים בתחום זה, מפוקח על ידי משרד הכלכלה ועל פי נוהל הכשרת מנהלי עבודה בבניה של משרד העבודה והרווחה. הקורס מהווה למעשה חלק מתהליך ההסמכה של מנהלי עבודה, תהליך שיכול להיות שונה עבור אנשים שונים, ואכן שונה במקרה של הנדסאי בניין.

מנהל עבודה בבניין רישום אייקון

הכשרת הנדסאי בניין כמנהל עבודה

במסגרת הקריטריונים שנקבעו לצורך הסמכת מנהלי בניין, נקבעו מספר מסלולים המאפשרים להצטרף לקורס מקצועי בתחום ולהשלמתו עם הסמכה מלאה כמנהל עבודה. במקרה של הנדסאי בניין, המדובר בהשכלה רשמית בתחום הבניין ועל כן נדרש ניסיון של שנתיים בענף הבניין על מנת לעמוד בקריטריונים הנדרשים להסמכה כמנהל עבודה. כך למשל, אדם שאין לו השכלה רשמית בתחום הבניין, ייאלץ להשלים 5 שנות ניסיון בטרם יוכל להשלים את ההסמכה שלו כמנהל עבודה. יחד עם זאת, גם הנדסאי בניין נדרש להשלים את מסלול הלימודים המלאה של קורס מנהל עבודה בבניין להנדסאים, וזאת בניגוד לקבלני בניין שרשאים לבצע השלמה במסגרת המסלול המקוצר. הסיבה לכך היא שקבלני בניין הם בעלי המקצוע שאופי התפקיד שלהם הוא הקרוב ביותר למנהל עבודה, ולרוב מחזיקים בכל היכולות ומעגלי הידע המקצועי הנדרשים לצורך תפקוד כמנהלי עבודה. במצב דברים זה, הסמכתם כמנהלי עבודה יכולה להסתכם בהשלמות מקצועיות בלבד ללא צורך במעבר המסלול המלא כולו. הנדסאי בניין, לעומת זאת, על אף שנחשב לאיש מקצוע בכיר בענף הבניין, אינו ממלא ביום יום תפקידים שדומים לתפקידי מנהל העבודה והוא למעשה נעדר היכולות הנדרשות לתפקוד בתפקיד זה ולכן חייב לעבור את מסלול ההכשרה המלא.

 

היכן ניתן ללמוד את הקורס?

קורס מנהל עבודה בבניין להנדסאים נלמד במספר מוסדות לימוד ברחבי הארץ, המציעים קורסים שונים במקצועות הבנייה. מוסדות לימוד אלה נבדלים זה מזה במגוון הקורסים שהם מציעים, בתנאי הקבלה שהם מציבים, בתכניות הלימודים שלהם לרבות היקף הלימודים בשעות לימוד ובפרמטרים נוספים כמו מיקום גאוגרפי וכמובן מוניטין. ישנם מוסדות לימוד שזוכים למוניטין רב יותר בענף הבניין ובוגריהם נהנים בדרך כלל מעדיפות על פני מועמדים אחרים בתהליכי הגיוס והמיון לתפקידים השונים בענף הבניין.

ככלל, כל מוסד לימוד שהוכר על ידי משרד הכלכלה לצורך העברת קורס מנהל עבודה בבניין להנדסאים הוא מוסד לימוד ראוי להשלמת הלימודים. יחד עם זאת, בהחלט כדאי לברר על מוסדות הלימוד השונים ולבחור במידת האפשר, במוסד הלימודים המוביל. המרכז ללימודי בניין הוא אחד ממוסדות הלימוד הידועים והמובילים בישראל בתחום מקצועות הבניין, ובכלל זה מציע גם קורס מנהל עבודה בבניין להנדסאים. הלימודים במרכז מוכרים במלואם הן על ידי משרד הכלכלה והן על ידי משרד העבודה והרווחה ובוגרי הקורס משלימים למעשה את ההסמכה שלהם עם סיום הלימודים וחופשיים להשתלב בענף הבניין בתור מנהלי עבודה.

ישראל גרוסמן
ישראל גרוסמן

מהנדס בניין עם ניסיון של יותר מ-20 שנה בענף הבנייה. הוא בעל תואר ראשון בהנדסה אזרחית ותואר שני בניהול פרויקטים. ישראל עבד על מגוון פרויקטים ברחבי הארץ, כולל בניית בניינים, כבישים וגשרים.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
A problem was detected in the following Form. Submitting it could result in errors. Please contact the site administrator.