תנאי קבלה לקורס מפקחי בניה

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים או להתקשר
A problem was detected in the following Form. Submitting it could result in errors. Please contact the site administrator.
תוכן עניינים
מפקחי בנייה נהנים מביקוש רב לשירות שהם מספקים, ובמיוחד אם הם אנשי מקצוע רציניים, מיומנים ואמינים. התועלת של מפקח שכזה לכל מי שמבקש להוציא לפועל פרויקט בנייה עצומה – חיסכון כלכלי, קיצור פרק הזמן של העבודות, הבטחת ביצוע מוקפד בדיוק לפי התוכניות וגם שקט נפשי (וכל מי שבנה בית בעצמו יודע עד כמה השקט הנפשי קריטי). כדאי לדעת שמדינת ישראל לא מציבה תנאים למי שמעוניין לעסוק בכך, אבל על-מנת שמי שזקוק לשירותים של מפקח בנייה יבחר דווקא בך, כדאי כמובן להציג הכשרה מתאימה בדמות קורס מפקחי בנייה.

קהל היעד העיקרי של קורס מפקחי בנייה

באופן עקרוני אין תנאי קבלה ספציפיים לקורס שמכשיר מפקחי בנייה. אין צורך למשל לדעת אנגלית או לעבור לשם כך מבחן IELTS, אין חובת פסיכומטרי גבוה וגם לא ראיון אישי. יחד עם זאת קהל היעד הרלוונטי של לימודים ספציפיים אלה הוא באופן טבעי גם כן ספציפי מאוד: מהנדסים, הנדסאי בניין, מנהלי עבודה ומנהלי פרויקטים בתחום הבנייה. למי שנמצא רק בשלב תכנון הקריירה וכבר חושק בתפקיד מפקח בנייה רגע לפני רישום ללימודי קורס מפקח בניה, השלב הראשון המתבקש הוא לימודי הנדסאות או הנדסה בתחום, ולאלה כבר כן יש תנאי קבלה, בהתאם למוסד שבו מתקיימים הלימודים ולתואר המבוקש, הנדסאי או מהנדס. למי שכבר עבר את השלב הזה וכעת הוא מבקש לצבור עוד ידע שיהפוך אותו למפקח כאמור אין תנאי קבלה.

כמה זמן נמשכים הלימודים?

לימודי הפיקוח על הבנייה כוללים במרבית המקרים בין 10 ל-20 מפגשים. תדירות המפגשים היא אחת לשבוע, כך שמשך ההכשרה הוא 3-5 חודשים. בדרך כלל ניתן לעבור קורס מפקחי בנייה בשעות אחה"צ כך שההכשרה לא באה על חשבון העבודה השוטפת. דגש חשוב נוסף הוא שילוב של שיעורים תאורטיים והתנסויות מעשיות. כמו כן כולל הקורס סיורים באתרי בנייה וחברות בנייה, כדי להכיר מקרוב תהליכי עבודה ופיקוח רלוונטיים.
מפקחי בניה
עוד חשוב לדעת שעל-מנת לקבלת תעודת גמר, נדרשת נוכחות לאורך הקורס, או לפחות רוב השיעורים, וכן הגשת עבודת גמר ברמה נאותה. לאחר ההכשרה ניתן לעבוד בתחום גם בארץ וגם בחו"ל, כשבדרך כלל על-מנת לקבל היתר עבודה מתאים תידרשו להוכיח יכולת גבוהה באנגלית, באמצעות מעבר מבחן IELTS.

אפשרויות התעסוקה של מפקחי בנייה

אחת הסיבות העיקריות לפופולריות של תחום הפיקוח על הבנייה היא העובדה שאין תנאי קבלה נוקשים וגם לא נדרשת הכשרה ממושכת ותובענית. במקביל ניתן למצוא הצעות עבודה רבות יחסית, כאמור גם בארץ וגם בחו"ל – לאחר מעבר מבחן IELTS שמוודא כי רמת האנגלית מספיק גבוהה על-מנת להוביל פרויקט בנייה בשפה זו. השכר של מפקחי הבנייה נקבע בהתאם למספר הביקורים הדרוש באתר שעליו הם מופקדים, או באופן גלובלי בהתאם להיקף הפרויקט. באופן טבעי ככל שמפקח הבנייה צובר יותר ניסיון, כך הוא עשוי לקבל יותר הצעות וגם שכר גבוה יותר.
Picture of ישראל גרוסמן
ישראל גרוסמן

מהנדס בניין עם ניסיון של יותר מ-20 שנה בענף הבנייה. הוא בעל תואר ראשון בהנדסה אזרחית ותואר שני בניהול פרויקטים. ישראל עבד על מגוון פרויקטים ברחבי הארץ, כולל בניית בניינים, כבישים וגשרים.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
A problem was detected in the following Form. Submitting it could result in errors. Please contact the site administrator.