איך להיות קבלן

A problem was detected in the following Form. Submitting it could result in errors. Please contact the site administrator.
תוכן עניינים

איך להיות קבלן

על פי החוק במדינת ישראל, בכדי להיות קבלן עליכם לאחוז ברישיון קבלן. רישיון קבלן זה מוענק על ידי רשם הקבלנים במשרד השיכון ובלעדיו לא תוכלו למעשה לעסוק באופן חוקי באף מקצועי קבלני, לא כקבלני בניין, לא כקבלני אינסטלציה ולא כקבלני חשמל. אם תרצו לעסוק כקבלנים בצורה בלתי חוקית, תוכלו פשוט לגייס עובדים, להשיג ציוד ולהתחיל לספק שירותים, אם כי עליכם לדעת שמדובר בהתנהלות פלילית לא חוקית וכי צפוי לכם קושי של ממש להתפרנס בענף הבינוי ללא הרישיון המתאים, לצד עוד השלכות שליליות רבות ומגוונות בתחום הביטוח, יכולת ההשתתפות במכרזים וכדומה.

 

אז איך להיות קבלן על פי החוק?

בהנחה סבירה שהמטרה שלכם היא להפוך להיות קבלנים מורשים על פי החוק, יהיה עליכם לעבור תהליך רישום מסודר ברשם הקבלנים, אבל עוד הרבה לפני שתגיעו לרשם הקבלנים, יהיה עליכם להשלים מספר משימות בתחום צבירת הניסיון והוותק המקצועי ובתחום רכישת ההשכלה הרשמית בתחום בו אתם רוצים להתמחות. קבלת רישיון קבלן הוא תהליך שבו נבחנת העמידה שלכם במספר קריטריונים ובכלל זה צבירת ותק מקצועי ורכישת השכלה רשמית. כך למשל, אם תרצו להפוך לקבלנים בניין בתחום עבודות ההנדסה הבנאיות, יהיה עליכם לצבור וותק של בין שנתיים ועד שש שנים, בתפקיד מהנדס, אדריכל, הנדסאי, טכנאי או מנהל עבודה בענף הבניין. אם תרצו להפוך לקבלני אינסטלציה, יהיה עליכם להשלים לימודים רשמיים בתחום האינסטלציה, לצבור שנות ותק בעבודה בתחום האינסטלציה ורק לאחר מכן להגיש בקשה לקבלת רישיון קבלן אינסטלציה.

במילים אחרות, התהליך של בקשת הרישיון הוא לא הדבר שצריך להטריד אתכם בדרככם למעמד של קבלנים רשומים, אלא דווקא העמידה שלכם בקריטריונים שייבחנו במסגרת תהליך זה. אם אתם רק עושים את הצעדים הראשונים שלכם בענף הבניין, אתם צריכים להיות ממוקדים כעת ברכישת ההשכלה המקצועית הנדרשת וברכישת ניסיון וותק מקצועי בתפקידים הנדרשים מהם תוכלו להפוך לקבלנים רשומים. אם אתם כבר בעלי ותק בענף הבניין, תוכלו לבחון האם אתם עומדים בקריטריונים הנדרשים ואם לא, תוכלו לבחון מהן ההשלמות שעליכם לבצע, בדרך כלל בתחום ההשכלה הרשמית, להשלים את כל הנדרש ואז להגיש בקשה לרשם הקבלנים.

 

 

האם זה הכרחי להירשם כקבלן מורשה?

ובכן, השאלה האם הכרחי מבחינתכם להוציא רישיון קבלן היא בדיוק כמו השאלה האם הכרחי מבחינתכם להוציא רישיון נהיגה על מנת לנהוג בכלי רכב. ברמה הטכנית והתאורטית, אתם יכולים פשוט לעלות על כלי רכב ולהתחיל לנהוג, אבל בפעולה זו אתם תעברו על החוק, תהיו כפופים לסנקציות חוקיות ולעוד שלל השלכות שליליות. אם תרצו לנהוג כלי רכב בצורה חוקית, יהיה עליכם להוציא תחילה רישיון. גישה זהה נכון לאמץ גם סביב השאלה איך להיות קבלן והאם הכרחי להוציא רישיון קבלן על מנת לעסוק במקצוע. כפי שאמרנו קודם לכן, כל שאתם צריכים לעשות כדי להתחיל לעבוד כקבלנים הוא לשכור פועלים, לשכור ציוד נדרש ולהציע את שירותיכם בשוק החופשי. יחד עם זאת, בכך אתם מגדירים אורח חיים שכל כולו מבוסס על התנהלות בניגוד לחוק. במסגרת זו לא תוכלו להשתתף במכרזים, לא תוכלו לעבוד עם פלח אוכלוסייה גדול שבו אף אחד לא מוכן לעבוד עם קבלן שאינו מורשה ואפילו לא תוכלו לבטח את עצמכם ואת פעילותכם. על כן, זה בהחלט יהיה נכון לומר שבכדי לעבוד כקבלנים, יהיה זה נכון מבחינתכם להבין איך להיות קבלן, לבחון מהן הפעולות שיהיה עליכם להשלים על מנת להיות זכאים לרישיון קבלן ולהוציא את הרישיון הנדרש לפני שאתם מתחילים לפעול בשוק כקבלנים מורשים.

ככלל, אם אינכם בטוחים איך להיות קבלן, איך לעבור את התהליך ומהן ההשלמות שעליכם לבצע בכדי לקבל רישיון קבלן, מומלץ לעבור את התהליך בסיוע גורם מקצועי המתמחה בתחום של רישום קבלנים. גורם מקצועי כזה יוכל לבחון את מצבכם עוד לפני שתגישו את הבקשה, להנחות אתכם לגבי ההשלמות שתצטרכו לבצע, להנחות אתכם לגבי המסמכים והאסמכתאות שיהיה עליכם להשיג ולרכז וכמובן ללוות אתכם לאורך תהליך הגשת הבקשה ובחינתה מול רשם הקבלנים. גורם מקצועי כזה יוכל לסייע לכם גם להשיג את הסיווג הטוב ביותר שעומד בפניכם בפנקס הקבלנים, לאחר שתיקבע זכאותכם לקבלת רישיון קבלן.

ישראל גרוסמן
ישראל גרוסמן

מהנדס בניין עם ניסיון של יותר מ-20 שנה בענף הבנייה. הוא בעל תואר ראשון בהנדסה אזרחית ותואר שני בניהול פרויקטים. ישראל עבד על מגוון פרויקטים ברחבי הארץ, כולל בניית בניינים, כבישים וגשרים.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
A problem was detected in the following Form. Submitting it could result in errors. Please contact the site administrator.